Cykl Księgozbiór rozpocznę od przedstawienia książek, które najbardziej przybliżyły mnie do zagadnień wykorzystania scrum w różnych projektach, w różnych środowiskach i w różnych zespołach.

Z uwagi na osobiste zainteresowania, chęć ciągłego pogłębiania wiedzy a także z przyczyn praktycznych (literatura niezbędna jakiś czas temu do napisania pracy dyplomowej dotyczącej Scrum’a 😉 ) mam sporo pozycji związanych z tą metodyką. Książki, o których piszę, podzieliłam na trzy podstawowe kategorie: podstawy, praktyczne wykorzystanie Scrum w projektach oraz moje NumberOne, które w moim sercu zajmują najwięcej miejsca 🙂 Książki nie związane bezpośrednio ze Scrumem ale dotyczące pracy zespołu, będą omówione w oddzielnym wpisie.

Dygresja: Mam świadomość, że w niniejszym opracowaniu piszę wyłącznie o książkach przełożonych na język polski. Wynika to z osobistych preferencji i kwestii dostępności oryginałów na rynku polskim.

Dygresja nr 2: świadomie pomijam Scrum Guide, gdyż uważam, że jest to podstawa podstawy więc nie ma sensu jej wymieniać 😉 

 

Podstawy o Scrum:

  1. Scrum, o zwinnym zarządzaniu projktami, M. Chrapko
  2. Scrum i nie tylko, teoria i praktyka w metodach Agile, K. Kaczor

Praktyczne wykorzystanie Scrum w projektach:

  1. Tworzenie oprogramowania w 30 dni; K. Schaber, J. Sutherland
  2. Scrum, czyli jak robić dwa razy więcej dwa razy szybciej; J. Sutherland
  3. Zwinne projekty w klasycznej organizacji. Scrum, Kanban, XP; Wolf

Mój osobisty NumberOne na półce, masa wiedzy, różne sytuacje, praktyczne przykłady, różne pomysły:

  1. Zarządzanie projektami ze scrumem, R. Pichler
  2. Scrum, praktyczny przewodnik po najpopularniejszej metodyce Agile, K. Rubin

 

Czas na konkrety 🙂

Scrum, o zwinnym zarządzaniu projektami, M. Chrapko

Pierwsza książka o Scrum, z którą miałam styczność. Napisana lekkim językiem, często zabawna, w przystępny sposób przedstawia teorię Scruma. Zawiera przede wszystkim podstawy tej metodyki. Z tej książki pamiętam przede wszystkim to, że znalazłam odpowiedź na mocno nurtujące mnie wtedy pytania o planowanie wydań, sprintów i szacowanie czasu pracy. Bo jak planować, skoro Scrum to zwinność i ciągłe ulepszanie produktu?  W fajny sposób opisane jest szacowane projektu, czasu potrzebnego na realizację user stories różnej wagi (story points), sposób przekładania punktów na idealne godziny i szacowanie pracy w oparciu o te założenia… Wiadomo że szacowanie nieidealne i obarczone błędem, ale dające poczucie, że projekt jest w miarę mierzalny czyli możliwy do wyceny przed rozpoczęciem pracy.

Scrum i nie tylko, teoria i praktyka w metodach Agile, K. Kaczor

Duża dawka teorii, historii, przedstawienia innych metodyk agile, pochodzenie scruma itd. Oprócz tego bardzo obszerny rozdział dotyczący ustalania priorytetów. Książka bardzo konkretna, omawiająca zagadnienia “zwinności” w szerszym kontekście, nie zorientowana wyłącznie na scrum’a. Rozdziały dotyczące scruma bardzo konkretne, bogate, opisujące też stosowanie poszczególnych działań w praktyce. Polecam z uwagi na masę informacji…. ale jednocześnie ostrzegam, że ta masa informacji i szczegółowowość omawiania mogłoby zniechęcać początkujących, którzy mogli by uznać Scruma za zbyt skomplikowaną metodykę. Dlatego warto sie z nią zapoznać – szczególnie dla pogłębienia wiedzy… ale może nie na początek przygody ze Scrum’em.

Tworzenie oprogramowania w 30 dni; K. Schaber, J. Sutherland

Książka o wdrażaniu Scrum w organizacji, napisana przez twórców scrum – Kena Schwaber’a i Jeffa Sutherland’a, a kierowana do liderów, dyrektorów, prezesów i managerów wyższego szczebla. Nie jest stricte techniczna, pozwala na zaznajomienie się z metodyką z punktu widzenia organizacji a nie z poziomu developera, co daje inną perspektywę na zalety scrum. Warta przeczytania, choćby dla tego praktycznego spojrzenia z wyższego poziomu niż korzystania z “suchej” teorii.

Scrum, czyli jak robić dwa razy więcej dwa razy szybciej; J. Sutherland

Książka napisana przez współtwórcę Scrum’a, zawierająca masę praktycznych przykładów z wdrożeń scruma w małych i dużych projektach. Napisana przystępnym językiem, kierowana do ludzi spoza świata techniki 🙂 Ciekawe historie, propozycje rozwiązywania trudności pojawiających się podczas wdrożenia i stosowania scrum oraz sama osoba autora sprawiają, że jest to pozycja którą warto mieć na półce i sięgać po nią, gdy wiara w udane wdrożenie zacznie gasnąć 🙂

Zwinne projekty w klasycznej organizacji. Scrum, Kanban, XP; Wolf

Przedstawienie różnych problemów “klasycznych” organizacji wdrażających Scrum. Ciekawe lektura opowiadająca o trudnościach z przejściem na “zwinność” w dużych, od dawna działających i przyzwyczajonych do konkretnego sposobu funkcjonowania organizacjach. O historiach wdrożeń – udanych i mniej udanych – scrum’a w dużych firmach i – mniej lub bardziej zgranych –  zespołach. O mikrozarządzaniu, “zabijającym” samodzielność zespołu itd.

No to teraz czas na moje Dwa NumberOne 🙂 

(!!!) Scrum, praktyczny przewodnik po najpopularniejszej metodyce Agile, K. Rubin

Kompendium. Masa wiedzy, “suchej teorii”przedstawionej w praktyce, na różnym poziomie złożoności. Masa różnych problemów i wiele propozycji ich rozwiązań. W tej książce chyba jest wszystko i każde zagadnienie, które przychodzi do głowy jak myśli się o scrum 🙂 Każdy obszar opowiedziany jest bardzo dokładnie, z przedstawieniem zagadnienia z różnych perspektyw. Przyznam, że gdy pisałam pracę dyplomową na temat Scrum to jednym z głównych “problemów” dla bogatej bibliografii było to, że jakikolwiek temat chciałam w pracy poruszyć – było najdokładniej omówione właśnie w tej książce! Zdecydowanie polecam, ale nie na sam początek przygody ze Scrum – raczej dla zgłębienia wiedzy. Na początek mogłaby być za bardzo przytłaczająca. Ale to tzw. Lektura Obowiązkowa szczególnie dla Scrum Mastera!

 

(!!!) Zarządzanie projektami ze scrumem, R. Pichler

Cienka, niepozorna książka. W porównaniu z poprzednią, liczącą ok 450 stron formatu B5, ta jest w formacie A5 i ma stron 150… Ale jest zaskakująca, bo jest chyba jedyną książką o Scrum dedykowaną pracy Product Ownera. Gorąco polecam tym, którzy są zainteresowani tworzeniem mapy produktu, budowaniem i pielegnacją Bacloga, planowaniem wydań, praktycznymi zagadnieniami dotyczącymi pracy PO z zespołem itd. W poprzednich książkach opis Product Ownera był głównie teoretyczny, tu przedstawiony jest pracownik, który codziennie realizuje określone zadania. Zdecydowanie warto sią z tą książką zapoznać.

 

A Wy? Jakie są wasze ulubione książki w tej tematyce?

 

 

Książki o scrum, które dały mi najwięcej wiedzy (praktycznej)
Tagged on:         

Leave a Reply

Your email address will not be published.