Zespół Deweloperski w SCRUM to zespół osób mających wkład w tworzenie produktu. Cały Zespół Deweloperski jest odpowiedzialny za tworzenie Przyrostu i ma jeden główny cel – dostarczenie na koniec Sprintu działającego, przetestowanego oprogramowania spełniającego Kryteria Akceptacyjne i Definicję Ukończenia. Zgodnie regułami SCRUM, jeden Zespół Deweloperski ma jeden Backlog Produktu, jednego Właściciela Produktu i jednego Scrum Mastera.
Główne cechy Zespołu Deweloperskiego dotyczą: samoorganizacji, interdyscyplinarności, wysokich zdolności komunikacyjnych i zaangażowania.
Samoorganizacja i odpowiedzialność Zespołu związana jest z jedną z głównych zasad SCRUM, dotyczącą samodzielnego organizowania pracy jego członków w sposób pozwalający jak najlepiej wykonywać zadania, do których się zobowiązał. W SCRUM nie ma roli managera czy innego kierownika, mówiącego jak wykonać daną czynność – wszystkie decyzje dotyczące realizacji wynikają ze wzajemnej komunikacji.
Istotne jest to, by cały Zespół był skoncentrowany na osiągnięciu wspólnego celu, a nie dbałości o wyłącznie własny rozwój i indywidualne cele.
Interdyscyplinarność dotyczy zadań pełnionych przez członków Zespołu. W SCRUM zaleca się unikać odgórnego nadawania ról wykonawczych takich jak architekt, programista czy analityk. Członkowie Zespołu posiadają odmienne kompetencje, jednak nie powinny one przesądzać o tym co mogą a czego nie mogą zrobić. Członkowie Zespołu powinni posiadać wszystkie umiejętności niezbędne do prawidłowego wykonywania przydzielonej pracy.
Zdolności komunikacyjne członków Zespołu są niezbędne do prawidłowego budowania dialogu. Rozmowa jest podstawową cechą SCRUM. Poprzez dialog i dyskusje ustalana jest lista zadań do realizacji w Sprincie, szacowana jest wielkość elementów Backlog Produktu, komunikowane są informacje o wykonanej i pozostałej do wykonania pracy oraz co najważniejsze, wymieniane są informacje o problemach, jakie w swojej pracy i funkcjonowaniu napotyka Zespół. Umiejętność właściwego porozumienia się, konstruktywnej krytyk i nieoceniającego informowania o problemach jest kluczową umiejętnością Zespołu dającą wymierne efekty przy spotkaniach takich jak Codzienny Scrum oraz Retrospektywa Sprintu. W przypadku, gdy umiejętność i wola członków zespołu do konstruktywnej krytyki pracy swojej i innych jest niewystarczająca, nie osiąga on zamierzonych wyników.
Do głównych obowiązków Zespołu Deweloperskiego zalicza się pielęgnowanie Backlog Produktu poprzez przeglądanie, doprecyzowanie i szacowanie jego elementów, planowanie zadań na kolejną iterację przez tworzenie Backlog Sprintu, wykonywanie prac zmierzających do osiągnięcia Przyrostu, bieżące dokonywanie inspekcji i adaptacji w Codziennych Scrumach oraz spotkaniach kończących Sprint.
Podczas wytwarzania, Zespół pracuje przede wszystkim z Backlog Sprintu, odnoto- wując wykonywane i pozostałe do realizacji zadania na Tablicy SCRUM,
Literatura:
- Scrum i nie tylko, teoria i praktyka w metodach Agile, K. Kaczor
- Zarządzanie projektami ze scrumem, R. Pichler
- Scrum, praktyczny przewodnik po najpopularniejszej metodyce Agile, K. Rubin
- Lencioni P., Pięć dysfunkcji pracy zespołowej, MT Biznes,
- Chrabski B., Zmitrowicz K., Inżynieria wymagań w praktyce,