Dziś mniej teoretycznie, ale nadal podstawy 🙂 omówimy proces wytwarzania w Scrum. W tym celu posłużymy się dość rozbudowanym rysunkiem przedstawiającym proces wytwarzania w scrum.

Proces wytwarzania oprogramowania w Scrum, źródło: http://scrum.renerobin- son.info/2010/11/agile-scrum-in-application-introduction.html

Proces wytwarzania w Scrum, przedstawiony na powyższym rysunku, zaczyna się od utworzenia przez Właściciela Produktu pierwszych historyjek użytkownika (ang. user stories) w rejestrze zwanym Product Backlog.

Historyjki powinny być ustawione wg priorytetów zgodnie z hierarchią – najwyższy priorytet powinien być najwyżej na liście, niższe priorytety niżej, nieustalone priorytety – na samym końcu rejestru. Wyspecyfikowane oraz oszacowanie wcześniej elementy rejestru produktu – najczęściej występujące jako historyjki użytkownika, ustawione wg priorytetów, są następnie omawiane na spotkaniu planującym sprint (ang. Sprint Planning Meeting). W spotkaniu tym udział biorą wszyscy członkowie Zespołu Scrum (Właściciel Produktu, Scrum Master oraz Zespół Developerski). W pierwszej części spotkania spośród elementów Rejestru Produktu (ang. Product Backlog) o największym priorytecie, Zespół Developerski wybiera te, które podejmuje się zrealizować podczas rozpoczynającej się iteracji – tzw. Sprintu. W miarę dobierania kolejnych historyjek użytkownika tworzony jest Rejestr Sprintu (ang. Sprint Backlog) – czyli lista zadań przyjętych do zrealizowania podczas kolejnego Sprintu. Jednocześnie wraz z tworzeniem tej listy klaruje się tzw. ostateczny cel sprintu (ang. sprint goal). Zrealizowanie celu sprintu oznacza pozytywne zakończenie prac nad przyjętymi do realizacji zadaniami. W drugiej części spotkania, przyjęte do zrealizowania historyjki użytkownika są doprecyzowywane i rozbijane na poszczególne zadania (ang. task). Podczas spotkania planningowego Właściciel Produktu odpowiada na pytania Zespołu Developerskiego, doprecyzowując ewentualne niejasności dotyczące poszczególnych historyjek, Scrum Master moderuje spotkanie pomagając pozostałym członkom zespołu scrumowego w bezproblemowym przeprowadzeniu spotkania, natomiast Zespół Developerski analizuje kolejne elementy Rejestru tak, by móc świadomie zobowiązać się do osiągnięcia konkretnego przyrostu. Za Rejestr Sprintu (ang. Sprint Backlog) odpowiada wyłącznie ZespółDeveloperski.

Podczas Sprintu Zespół Developerski realizuje po kolei zadania z Rejestru Sprintu. Wytwarzaniu przyrostu towarzyszą obowiązkowe codzienne spotkania zespołu, czyli Daily Scrum. Daily Scrum jest krótkim codziennym spotkaniem, podczas którego każdy członek Zespołu Developerskiego wymienia z pozostałymi osobami informacje o zrealizowanych w dniu poprzednim zadaniach, planach na dzień bieżący oraz problemach, jakie spotkał lub jakie przewiduje w związku z ich realizacją. W czasie Sprintu Tablica Zadań (ang. Task Board) z zadaniami ze Rejestru Sprintu jest na bieżąco aktualizowana przez Zespół Developerski, a Rejestr Produktu zarządzany przez Właściciela Produktu podlega bieżącej pielęgnacji przez Zespół Developerski (doprecyzowywanie, estymacja).

Po zakończeniu iteracji, Zespół Developerski spotyka się z Właścicelem Produktu oraz innymi interesariuszami na spotkaniu przeglądowym (ang. Sprint Review). Podczas tego spotkania prezentowany jest potencjalnie gotowy do użycia produkt – przyrost (ang. increment), który powinien spełniać przyjęte podczas Sprint Planning Meeting DefinicjęUkończenia (ang. Definiction of Done). Podczas prezentacji klienci mogą zgłosić nowe założenia, zmienić istniejące a także dać informacje zwrotną Zespołowi Developerskiemu dotyczącą danego przyrostu. Przyjęte do wykonania, nowo zgłoszone wymagania są zapisywane przez Właściciela Produktu w Rejestrze Produktu na przykład w postaci Historyjek Użytkownika i podlegają priorytetyzacji.

Po zakończeniu spotkania przeglądowego następuje drugi etap inspekcji czyli retrospekcja sprintu (ang. Sprint Retrospective).Udział w niej bierze wyłącznie cały Zespół Scrumowy. Podczas retrospektywy omawiany jest mijający sprint – szczególnie pod względem trudności, które wystąpiły. Sprint Retrospective jest jednym z najtrudniejszych spotkań w procesie Scrum.

Kolejny sprint rozpoczyna się natychmiast po zakończeniu poprzedniego następnym Spotkaniem Planingowym.

Scrum – proces wytwarzania w Scrum

Leave a Reply

Your email address will not be published.